Jak sformatować i podłączyć zewnętrzny dysk USB do PS4 – poradnik

ps4 dysk usb
Wraz z aktualizacją 4.50 na Playstation otrzymaliśmy obsługę zewnętrznych dysków twardych. Co się za tym kryje?

Od tej pory możemy używać ich prawie zupełnie tak samo jak dysków wewnętrznych tj. ściągać i zapisywać na nich gry i aplikacje. Na samym początku warto jednak zaznajomić się z kilkoma faktami dotyczącymi używania takich dysków:

 • Jeśli sformatujesz dysk do formatu PS4, będziesz mógł go używać jedynie do instalowania gier i aplikacji konsoli. Nie będzie możliwe przechowywanie na nim screenshot’ów, filmów, save’ów, motywów i innych rodzajów plików.
 • Jeśli nie masz podłączonego zewnętrznego dysku twardego, gry z niego nadal będą pojawiać się na liście ekranu głównego, podobnie biblioteka – jednak będzie wyświetlać się na nich symbol ‚!‚ pokazujący, że nie będzie możliwe korzystanie z nich dopóki urządzenie nie zostanie ponownie podłączone.
 • Dysk musisz podłączyć bezpośrednio do PS4. Wszelkie huby i inne przejściówki USB nie mogą być użyte.
 • Sony nie gwarantuje, że każdy zewnętrzny dysk twardy spełniający poniższe wymagania będzie współpracował z konsolą.
Wymagana specyfikacja HDD

Złącze: USB 3.0 i późniejsze
Pojemność: 250GB – 8TB

 

Rewolucyjna aktualizacja 4.50 dla Playstation? Sprawdź co dostajemy.

 

Formatowanie dysku, który zamierzasz podłączyć.

Większość nowych dysków twardych jest domyślnie sformatowana do jednego z niniejszych systemu plików tj. FAT32, exFAT, NTFS, HFS. Aby móc używać go wraz z Playstation będziesz musiał sformatować go pod system plików konsoli. Jak to zrobić?

 1. Podłącz swój dysk pod jedno z gniazd USB konsoli.
  2. Z ekranu głównego wejdź w Ustawienia.
  3. Przejdź do Urządzenia.
  4. Wybierz Urządzenia pamięci masowej USB.
  5. Następnie wybierz Sformatuj jako rozszerzoną pamięć masową.
  6. Kliknij OK na powiadomienie o usunięciu danych.

PAMIĘTAJ! Formatowanie usunie wszystkie istniejące na twardym dysku dane! Upewnij się, że nie ma na nim niczego wartościowego!

PAMIĘTAJ! System PlayStation 4 nie obsługuje partycji! Jeśli twój dysk jest na takowe podzielony to zostaną one usunięte podczas procesu formatowania.

Gdy proces zakończy się sukcesem pojawi się stosowny komunikat, a przy nazwie twojego dysku zaświeci się zielone światełko. To znak, że jest on używany jako główne urządzenie magazynujące.

Instalowanie gier i aplikacji na zewnętrznym HDD

Po sformatowaniu zewnętrzny dysk będzie domyślnym dla instalowanych i ściąganych gier, i aplikacji tak długo jak będzie podłączony do konsoli.

Jeśli tylko będziesz chciał przełączyć się na wewnętrzny dysk, zrobisz to w prosty sposób:

 1. Z ekranu głównego wejdź w Ustawienia.
  2. Przejdź do Pamięć masowa.
  3. Wciśnij przycisk Options na padzie a następnie zaznacz wybrany przez siebie dysk (pamięć masowa systemu lub zewnętrzna pamięć masowa).
Przenoszenie gier i aplikacji na zewnętrzny dysk twardy

Jeśli będziesz chciał zwolnić nieco miejsca na swoim wewnętrznym dysku to w prosty sposób możesz przenieść część lub wszystkie swoje gry i aplikacje na zewnętrzny dysk USB. Oto jak to zrobić:

 1. Z ekranu głównego wejdź w Ustawienia.
  2. Przejdź do Pamięć masowa.
  3. Wybierz Pamięć masowa systemu, a następnie Aplikacje.
  4. Wciśnij przycisk Options na padzie, a następnie Przenieś na rozszerzoną pamięć masową.
  5. Wybierz i zaznacz, które gry i aplikacje chcesz przenieść.
  6. Wybierz Przenieś, a następnie kliknij OK.
Usuwanie zewnętrznego dysku

Należy pamiętać, żeby nie wyciągać kabla USB łączącego PS4 z zewnętrznym twardym dyskiem kiedy konsola jest włączona!

Aby poprawnie rozłączyć dysk z konsolą:

 1. Wciśnij przycisk PS na padzie, aby wyświetlić Quick Menu
  2. Wybierz Dźwięk/Urządzenia, a następnie Zakończ używanie zewnętrznej pamięci masowej.
  3. Po ukazaniu się komunikatu o możliwości bezpiecznego usunięcia dysku – rozłącz kabel.

Jak widzicie używanie zewnętrznych dysków twardych jest proste. Postępując zgodnie z powyższymi zasadami nie powinniście mieć żadnych problemów z ich podłączeniem i bezproblemową obsługą. Nigdy więcej dylematów co usunąć, co zostawić!

19 komentarzy

 • Czyli jeśli na dysku twardym w konsoli posiadam gry i sformatuje dysk zewnętrzny to wszystkie gry się usunął ?

 • Czy sformatowany dysk na potrzeby ps4 moge z powrotem przerobic zeby mogl go uzywac do potrzeb na pc czyli np do nagrywania na nim filmow i muzyki ?

  • Oczywiście tak 🙂 Po prostu sformatuj go jeszcze raz, tym razem za pomocą komputera. Pamiętaj tylko, że formatowanie usuwa wszystkie dane na dysku.

   • …chyba, nie jest to takie proste?
    Po sformatowaniu pod ps4 dysk nie jest widoczny ani pod Win, ani pod Mac’iem.

    Jeśli dysk jest sformatowany jako pamięć masowa, to nie da się używać go jako backupu do ps4…
    Umarł w butach…

  • Mam ten sam problem

   • Panowie spróbujcie w polu wyszukiwania paska Start wpisać „Utwórz i sformatuj”. Kliknijcie i otworzy się Wam narzędzie do zarządzania dyskami. Tam już dysk po PS4 powinien być widoczny.

 • A ja mam takie pytanie czy jak bym kupił np. dysk 3TB i podzielił bym go na dwie partycje z czego jedna byłaby przeznaczona na ps4 a druga na inne pliki PC (typu zdjęcia,filmy itp.) to czy mogę tak zrobić że np. 2TB przeznaczam na ps4 a reszte na coś innego. Czy konsola bedzie wiedziała że dysk zewnętrzny jest podzielony i po sformatowaniu go przez konsole dalej będe miał dwie partycje czy wszystko pójdzie na PS4?

  • Jak pada konkretne pytanie, jak od Mańka to brak jest specjalistów…ale podstawy się opisuje na 20 sposobów jak zwykle

   • Niestety nie potrafię odpowiedzieć na pytanie Mańka. Być może ktoś już testował to rozwiązanie i zna odpowiedź? Teoretycznie partycje to jak osobne dyski, ale nie mam wiedzy jak postrzega je Playstation.

    • UZUPEŁNIENIE: PlayStation 4 nie obsługuje partycji! Jakkolwiek może je widzieć, tak sformatowanie dysku pod system PS4 usunie z dysku wszystko łącznie z partycjami.

 • Patryk zlotaraczka

  Panowie, miałem problem z dyskiem a mianowicie po podlaczeniu nowego dysku do konsoli i przejscia w tzw. Tryb bezpieczny po inicjacji wyskawiał bład że nie ma gdzie zainstalowac wybranego systemu.
  Kombinowałem jak koń pod górke, szukałem jaki format dysku jest czytany przez ps4 . Nic!
  Ale w koncu sie udalo. I wyglada to tak : krok 1. podlacz dysk do komputera ( najprosciej zakupic za ok. 25zl kieszen do sata). krok 2. Wejdz do cmd (wierz polecen), wpisz DISKPART, w diskpart wpisz LIST DISK, potem select disk ( i tu 1.2 lub 3 w zaleznosci ktory to ten dysk) i CLEAN. krok 3. panel sterowania- narzedzia- zarzadzanie – dyski- akcja – skanuj dyski ponownie. krok 4. na dolnym pasku wykrytych dysków wybierasz twoj, klikasz prawym – zainicjuj, klikasz dalej dalej OK. Konczysz. Chcemy uzyskac system plików w formacie RAW ( oznacza to krotko mowiac uniwersalny system formatu) wkladamy tak przygotowany dysk do konsoli poczym sama ustala potrzebny dla siebie format plików. Jezeli nadal nie wykrywa cofamy sie do punktu inicjacji i ustawiamy format na exFat, moga wymagac nowsze wersje konsoli. Mam nadzieje ze pomogłem.

 • :))), DLA WSZYSTKICH KTORZY NIE MOGA SFORMATOWAC, wystarczy przepiac pod prawy port USB, na srodkowym nie sformatujecie

 • przepinamy na port USB prawy i formatujemy…

 • po sformatowaniu dysku zewnetrznego nie moge pobierac gier na niego.

 • Pytanie z innej beczki, czy jeżeli padnie dysk wewnętrzny w konsoli to czy można jej system postawić na dysku zewnętrznym ? Czy niestety konieczne będzie zaopatrzenie się w nowy dysk wewnętrzny ?

 • Podlaczony dysk zewnetrzny powinien byc widoczny w Eksploratorze Windows. Jesli nie mozemy go tam odnalezc, najpierw sprawdzamy, czy kabel polaczeniowy nie jest uszkodzony i jest prawidlowo podlaczony. Jesli nadal dysku nie widac, najprawdopodobniej system nie przyporzadkowal mu litery. Wtedy naciskamy Windows + R i w oknie Uruchamianie wpisujemy polecenie diskmgmt.msc , a potem klikamy na enter . Prawym przyciskiem myszy klikamy na dysk bez przypisanej litery.

 • Wykonujcie kopie zapasowe swoich dysków?, pozdro 🙂

 • witam.
  jak to jest możliwe ze kiedyś na ps4 oglądałem film z pendrive 32GB po zrobieniu formata na konsoli. A teraz juz nie czy to jakieś wcześniejsze wersje softu może ktoś miał podobna sytuacje ? Wszędzie gdzie czytam to nie ma opcji ogladania z tak małego dysku zewnętrznego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *