Jak i dlaczego powinieneś regularnie odbudowywać bazę danych swojej PS4

odbudowa bazy danych ps4

Jesteś posiadaczem PlayStation 4? Jeśli tak to w takim razie na pewno słyszałeś o odbudowywaniu bazy danych konsoli. Nie? Cóż, z pewnością powinieneś! W tym krótkim poradniku postaramy się wytłumaczyć Ci do czego to służy i jak to zrobić poprawnie.

Odbudowywanie bazy danych PlayStation 4 to jak gdyby porządkowanie i układanie na nowo plików znajdujących się na twardym dysku Twojej konsoli.

Podczas normalnego użytkowania, ściągania, instalowania gier, nagrywania filmów czy chociażby robienia screenshotów i save’ów dysk Twojej konsoli zaśmieca się. Zapisywane pliki są często fragmentowane i umieszczane w różnych miejscach twardziela. Co to może powodować? Problemy z wydajnością; dłuższe czasy ładowania, a także zauważalne spowolnienia podczas używania konsoli.

Odbudowa bazy danych PS4 daje wymierne korzyści. Dzięki niej odzyskasz miejsce na dysku twardym, a działanie systemu zauważalnie się poprawi. Procedura ta działa analogicznie do defragmentacji dysku twardego na komputerach PC.

Jeśli zauważyłeś, że konsola nie działa tak jak powinna, wydaje ci się że jest wolniejsza niż była a wolne miejsce podejrzanie się skurczyło powinieneś spróbować odbudowy bazy danych. To nic trudnego i niebezpiecznego, a może się tylko opłacić.

Problemy które może usunąć odbudowa bazy danych PlayStation 4:
  • PS4 nie czyta płyt
  • inne nietypowe zachowania konsoli dotyczące napędu i twardego dysku
  • długie czasy loadingów
  • zacięcia, chrupnięcia, freezy podczas gry (szczególnie w trakcie cutscenek)
  • powolne działanie menu konsoli
  • problem z dostępem do DLC
Jak odbudować bazę PS4?

Aby zainicjować pełną odbudowę bazy danych PS4, w pierwszej kolejności musisz uruchomić konsolę w trybie bezpiecznym.

Tryb bezpieczny umożliwia dostęp do ukrytych opcji konsoli używanych do rozwiązywania problemów. Jest to taki konsolowy tryb awaryjny.

Na łamach niniejszego poradnika prezentujemy bezpieczny sposób na odbudowę bazy. Stosuj się do niego, a nic złego nie powinno się stać.

Pamiętaj! Niektóre z funkcji w trybie bezpiecznym mogą wykasować wszystkie Twoje dane z dysku!

tryb bezpieczny ps41. Wyłącz PS4 używając przycisku zasilania z przodu konsoli (pamiętaj, żeby zaczekać aż konsola wyłączy się całkowicie).

2. Przytrzymaj przycisk zasilania do momentu usłyszenia dwóch „piknięć” (konsola będzie się włączać, ale ty trzymaj przycisk). Potrwa to ok. 7 sekund.

3. Konsola poprosi, abyś podłączył pada za pomocą USB. Zrób to, a następnie wciśnij przycisk PS.

4. Wyświetli się menu trybu bezpiecznego.

5. Wybierz pozycję nr 5 „Odbuduj bazę danych” i zatwierdź przyciskiem X.

6. Czekaj. Nie wyłączaj konsoli! Nie wystrasz się jeśli ekran będzie czarny. Odbudowa bazy danych może trwać nawet kilka godzin. Wszystko zależy od tego jak bardzo pofragmentowane są dane i ile masz wolnego miejsca na HDD.

7. Po zakończeniu odbudowy PS4 uruchomi się ponownie.

Do zapamiętania!
  • odbudowa bazy danych PS4 nie spowoduje usunięcia żadnych danych
  • NIE WCIŚNIJ OMYŁKOWO POZYCJI 6 LUB 7 (ZAINICJUJ PS4). WYKASUJESZ WSZYSTKIE DANE!
  • wszelkie działania wykonujesz na własną odpowiedzialność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *